Fotbalový klub FK DOBŘÍČ 1940 - fotbal

Tomáš Pánek - trenér MINI

DNEŠNÍ ROZHOVOR JE PONĚKUD SPECIFICKÝ - BYL JSEM VYBRÁN TRENERÉM PETREM NOVÁKEM :

 

1) Tomáši, jsi dlouholetý trenér mladší přípravky a funkcionář našeho klubu, co se ti v FK Dobříč 1940 líbí a co by si naopak změnil ?

V každém klubu na amatérské úrovni je za potřebí parta nadšenců, kteří se tomu budou věnovat. Bez tohoto zápalu to v dnešní době opravdu nejde a i náš celkový obraz vesnického fotbalu bohužel padá dolů. Naštěstí to není případ našeho klubu. Ano, jsou samozřejmě věci kde nás "tlačí bota" a víme o tom, ale za těch x let se opravdu dost věcí v FK Dobříč 1940 změnilo k lepšímu. Zejména areál o který se stará správce Honza Morys za velké podpory Lukáše Horáka opravdu vzkvétá ! S mladší přípravkou objíždíme soutěžní turnaje po okolí a dovolím si tvrdit, že hřiště takové kvality co máme my nemají nikde. Nejen já, ale i všichni ostatní členové výboru bychom velice rádi změnili zázemí nejen pro mládež, ale i dospělé. Současný stav je velmi nevyhovující, ale bez financí není možné udělat vše tak, jak si všichni přejeme. Nicméně máme podané žádosti o dotace, tak uvidíme jak budeme úspěšní.

2) Jarní sezona je v plném proudu, jak jsi spokojen s přístupem hráčů nejen svých z MP, ale i celkově mládeže v našem klubu ?

S přístupem všech mládežnických kategorií jsem velmi spokojen. Samozřejmě, že občas se vyskytnou problémy, že je někdo nemocný, nebo má nějaké školní povinnosti (povinná škola v přírodě), ale jinak jsem přesvědčen, že se klukům u nás v klubu líbí a mají z fotbalu radost. Musíme si uvědomit, že naše mládežnická základna má v současné době 50 dětí což na vesnici s počtem obyvatel cca 350 je neuvěřitelné ! S velkou převahou válcujeme okolní týmy a to je pro nás ta nejlepší vizitka, že to děláme dobře.

3) Jsi držitelem licence UEFA B - jak to bylo náročné a jak vidíš svoje další fotbalové vzdělávání ?

Náročné to bylo opravdu dost. Již to není tak, jako tomu bylo dříve, že se licence udělovaly za účast. Ještě štěstí, že mám kolem sebe "tým lidí", kteří mi s tím pomohli a jejich pomoci si velice vážím. Je to i jejich velká zásluha - takže děkuji ! Samozřejmě, že pokud chceme dělat mládež tak jak se má, tak bez dalšího vzdělávání to není možné. Jak se říká "nikdy nevíš kam tě vítr zanese" takže není psáno, že FK Dobříč 1940 je jedinou mou trenérskou štací. Licence UEFA A nebo dokonce UEFA PRO je opravdu velkou budoucností a snem, ale teď bych se rád vydal na školení Coerver Coachingu, který je velmi dobrý na techniku a práci s balonem což je nezbytně nutné, aby všichni hráči ovládali i na naší amatérské úrovni.

4) Nejen že trenuješ svého syna, ale i spousty dalších hráčů což je bohulibá, důležitá a zodpovědná činnost. Jak to citíš ty a co to pro tebe znamená ?

Trénovat svého syna je snad to nejhorší co může být :-). Občas si myslí, že když má tátu trenéra, že mu něco odpustí nebo přivře oči. Naopak ! Platí pro něj uplně stejná pravidla jako pro ostatní hráče ba někdy jsem na něj přísnější než na ostatní. Znám to velice dobře sám když jsem byl v jeho věku, tak i mě trénoval můj táta. Kolikrát jsem doma nedostal po zápase ani oběd když mi vyčítal něco, co se mi nepovedlo :-), ale i tak jsem ho respektoval a měl v něm velký vzor a oporu - což mám dodnes - a doufám, že to stejné má můj syn ve mě. Dnešní doba, která je plná počítačové techniky, tak přivést děti ke sportu a fotbalu zvláště je kolikrát nadlidský výkon. Když už přijdou tak chci, aby je to bavilo a aby sport dělali ne pro nás trenéry, ale kvůl sobě ! Já jsem sám od mala velký sportovec a měl jsem tu možnost díky rodičům dělat plavání na vrcholové úrovni kdy už je to opravdu velká dřina a odříkání. Kdo tím neprošel tak neví o čem mluvím. Nechci se chválit, ale věřím tomu, že málokdo v dnešní době by snesl 11 treninků v 6ti dnech + víkendové závody a do toho samozřejmě školní povinnosti. Sport mě samotného naučil spousta věcí do života - být spolehlivý, mít úctu k druhým, k soupeřům, umět přijmout porážky, ponaučit se z nich a hlavně nemít z vítězství nos nahoru, protože ten pád dolu je hrozně rychlý a cesta zpět na vrchol strasně dlouhá a trnitá. Všechny tyto zkušenosti, které jsem získal chci předat svým svěřencům, aby z nich byli slušní lidé. Tímto směrem se snažím vychovávat i své děti. Dcera tancuje a vidím na ní, že jí to baví a z toho mám velkou radost - takže sport a trenování pro mě znamená opravdu hodně.

5) Co říkáš ne fotbalové dění v ČR jako takové ?

Český fotbal je bohužel tam, kde je. Je to i vizitka naší společnosti, kdy se jen kouká na to kde a kolik ukrást pro sebe . Kde jsou ty doby kdy Sparta hrála pravidelně Ligu Mistrů a i další naše kluby zanechaly krásné stopy v pohárech jako např. Slavia v roce 1996 - ale to je bohužel už jen historie. Pokud se náš fotbal nad sebou nezamyslí, tak stále budeme bojovat o umístění v žebříčku FIFA někde kolem 40 tého místa. Myslím si, že to ve svém rozhovoru velice krásně definoval a vystihl Milan Štěrba a zavření předsedy Pelty v minulých dnech tuto situaci definivitně podtrhlo - jak se říká "ryba smrdí od hlavy".

(29.5.2017)

TOPlist